O tom jak si nás našel dobrovolník Janusz

Publikováno 19. 12. 2016 | Barbora Chuecos

Díky www.dobrovolnik.cz k nám přišel další dobrovolník. Jsme rádi a chceme Vám říci o Januszovi i o tom, proč může být dobrovolnictví skvělé antidepresivum.

Díky www.dobrovolnik.cz k nám přišel další dobrovolník. Jsme rádi! Máme 8 letého syna Ángela, který má autismus a s kterým přes 3 roky pracujeme pomocí  programu Son Rise. Celou dobu nám pomáhají dobrovolníci. Jsou u nás na minimum 6 měsíců, někteří pak odcházejí, někteří zůstávají, většinou jsou to mladé slečny.

Moc jsem si přála, aby dorazil někdo trochu jiný, třeba starší nebo třeba muž. A našel si nás Janusz :-)

Ángel z něho byl již při první návštěvě nadšený. Dovádí spolu a vymýšlí si svoje lahůdky, jako třeba že mu Ángel stojí na zádech, střílí spolu šípy nebo teď naposled spolu vyráběli papírový vánoční řetěz. Když jsme ho dávali na stromeček, Ángel řekl: "Aby Janusz přinesl další papíry a abysme dělali další řetěz." A tak je na našem stromečku další, doma vyráběný řetěz.

Proč? Dobrovolnictví je prý skvělé antidepresivum!

A Januszova motivace? Když jsme se ho ptali, proč se chce do dobrovolnictví pustit, mimo jiné řekl, že to vypadá jako dost dobré antidepresivum aneb "Ángelitoterapie". Když od nás Janusz odchází, tak často pronáší něco v duchu: "Zas až za tak dlouho?" Přitom máme mezery vždy maximálně několikadenní. :-)

Máme radost, že tenhle koncept s dobrovolníky tak krásně funguje. Ángel je šťastný a určitě se učí, rozvíjí a dělá pokroky rychleji, než kdybychom byli na vše s manželem sami. Navíc má kamarády, což je u autismu jedna z největších výzev. A od dobrovolníků máme opakovaně zpětnou vazbu, že jsou vděční za tuto zkušenost a že vše, co dávají Ángelovi ve formě času, nadšení a energie, se jim bohatě vrací.

Děkujeme moc všem včetně www.dobrovolnik.cz, přes který přišla většina našich dobrovolníků. Pokud by vás zajímalo víc o tom, co děláme nebo byste uvažovali o dobrovolnictví, najdete nás na www.AutismusJakoDar.cz nebo na facebooku Autismus jak dar. V Praze pořádáme měsíční setkání pro rodiče, asistenty, dobrovolníky a další zájemce o autismus.