Když potraviny pomáhají

Publikováno 22. 12. 2014 | Hestia

V sobotu 22. 11. 2014 jsem se jako dobrovolník Oblastní charity Pardubice zúčastnila Národní potravinové sbírky. Národní potravinovou sbírku již druhým rokem pořádají platforma Byznys pro společnost, Česká federace potravinových bank a Armáda spásy. Jedná se o celodenní akci, při které mohou nakupující ve spolupracujících obchodech nakoupit trvanlivé potraviny a odevzdat je zde dobrovolníkům. Tyto potraviny jsou potom rozděleny místním lidem v nouzi.

Já jsem se letos zúčastnila poprvé, ze zkušeností však vím, že reakce lidí jsou nepředvídatelné a tak jsem se snažila připravit téměř na cokoliv. Ráda se přiznávám, že se mé obavy nenaplnily, naopak výsledek byl velmi příjemný. Většina nakupujících reagovala přátelsky. Dle mého názoru pozitivní a důležitou roli sehrála propagace sbírky v médiích, mnoho nakupujících nám totiž věnovalo větší pozornost, když si nás spojili právě s informacemi z těchto médií. Asi nejmilejší bylo, když nám nakupující na naši žádost o příspěvek odpověděli: já vím, proto jsem sem přišel/přišla. Překvapivě milá byla i reakce seniorů, zpočátku jsem váhala, jestli je oslovit, jejich reakce ale byla většinou vstřícná.

Odpoledne jsem v části u pokladen vybírala darované potraviny. Do sbírky přispělo opravdu mnoho nakupujících, někteří i větším objemem potravin a téměř žádný přispěvatel nezapomněl koupit nějakou dobrotu pro děti. Všem děkuji.

Jako jediná z dobrovolníků jsem se sbírky účastnila celý den, bylo to poněkud náročné, ale jistě by se to nedalo vydržet bez dobré party. Příliš času na seznamování sice nebylo, po celou dobu bylo co dělat, ale všichni dobrovolníci pracovali s jasným cílem získat co nejvíce potravin. Jeden náš kolega, který pracoval dopoledne, se k nám dokonce odpoledne vrátil s náručí plnou sušenek a termoskou s horkým čajem k doplnění energie. Díky Petře! A tak jsem po dvanáctihodinové „směně“ odcházela domů pořádně unavená, ale se skvělým pocitem dobře stráveného času. A hned ráno jsem ve své e-mailové schránce našla výsledky sbírky, které byly prostě úžasné.

Každý z nás si svůj ideální svět představuje po svém. Někdo si potřebuje pořídit bezpečné auto a dům pro sebe a své blízké, někdo potřebuje třeba možnost cestovat kdykoliv a kamkoliv. Mě uklidňuje vědomí, že se v mém okolí najde hodně lidí, kteří nejsou lhostejní k těm, ke kterým se osud obrátil zády. Pokud jste na tom podobně jako já, tak se k nám přidejte při příští sbírce, uvidíte, že se večer budete cítit unaveně a skvěle tak jako já letos.

Vladimíra Karlová