Jeden den v Tísni: Šimon

Publikováno 28. 3. 2017 | Člověk v tísni - PSI Praha

Jak pomoci dětem, které mají problém se zvládnutím ZŠ?

Jeden den v Tísni: Šimon

Mezi základní vzdělávací služby, které na naší pražské pobočce Programů sociální integrace Člověka v tísni poskytujeme, patří doučování. Naši skvělí dobrovolníci většinou chodí přímo do rodin, kde dětem pomáhají s tím, co je potřeba. Nejde však pouze "dělání domácích úkolů". Dobrovolníci jsou v úzkém kontaktu nejen s dítětem, ale i jeho rodiči, kteří ve všem hrají důležitou roli. Zároveň spolupracují i s učiteli dětí.

Přečtěte si krátký příběh Šimona, který ukazuje, proč má tato práce smysl.

V individuálním doučování máme kluka, jmenuje se Šimon, chodí do druhé třídy a má logopedické problémy. Obrátila se na nás jeho maminka, protože škola začala dělat Šimonovi potíže. Sice uměl číst, ale nechápal, co čte, neměl moc zájmů, ale bavily ho počítačové hry a natáčení videí na Youtube.

Podařilo se nám najít skvělou dobrovolnici - Nikolu, která má hluboký zájem o kresbu, hudbu a je velice tvořivá. Nikola své dovednosti bravurně využila na doučování a začala pro Šimona kreslit komiks, který spolu četli a doplňovali na doučování. Postupně začalo čtení Šimona bavit víc a víc. Dokonce poprosil Nikolu, aby mu přinesla opravdové knížky. Začal sám číst ve volném čase.

Zlepšilo se i jeho psaní- předtím úplně ignoroval mezery mezi slovy a psal každou větu jako jeden celek. Určitě nás ještě čeká kus práce, ale pro nás je nejdůležitější, že má Šimon zas zájem dozvídat se nové věci.

Chceš mít také svůj příběh? Přidej se do našeho teamu!