Jaký byl týden v Ryzáčku? - Workcamp očima campleadera I

Publikováno 10. 8. 2017 | Tamjdem

Přinášíme Vám první část našeho workcampového seriálu. Campleaderka Lenka vypráví o své zkušenosti z červnového mezinárodního dobrovolnického workcampu na Olomoucku, kde společně s partou dívek z různých koutů světa strávila týden s koňmi, pomohla organizaci Ryzáček a blíže poznala hiporehabilitaci. 

Jaký byl týden v Ryzáčku? - Workcamp očima campleadera I

Předposlední týden v červnu jsme byly s partou dobrovolnic v Olomouckém kraji v organizaci Ryzáček, která provozuje hiporehabilitaci a další aktivity s koňmi. Toto krásné místo, kde jsme si užívaly ticho kolem, řechtání koní, zpěv ptáků, pobíhání psů a koček a kvílení prasátka, můžete najít v malé vesnici Vyšehorky. Naše dívčí parta se sjela z několika koutů světa, z Thajska, Portugalska, Mexika, Slovenska a Česka. O práci nebyla nouze a my se jí s radostí chopily. Ošmirglovaly jsme a natřely stůl a lavici, vyklidily seník, vyplely dětské hřiště a naházely tam písek. Zmenšily spojovací kroužky na prolézačce, aby se tam nedostal dětský prstík. Ostříhaly jsme větve kolem ohradníku, aby nenarušovaly tok elektrického proudu, vykopaly nedopasky a vyplely ortopedický chodník - chůze po něm po celém dni byla úplné blaho.

Chvíle s koňmi jsme si moc užily. Jsou to úžasná zvířata, která na nás měla relaxační vliv, a lidé kolem působili také jakoby vnitřně zklidněni a byli usměvaví. Ryzáček s námi probral horsemanship, učil nás práci s koňmi, kdy jsme si samy vyzkoušely koně vést a zároveň si demonstrovaly, jak malinko stačí za něj zatahat, aby to mělo námi požadovaný efekt. Věřte, není opravdu potřeba výrazně silného tahu či tlaku. Měly jsme možnost pozorovat zaměstnance při provádění hiporehabilitací a hipoterapií. Bylo tam např. miminko, které mělo problémy s přetáčením, hned po první terapii na koni se ještě ten den dokázalo samo přetočit!

Večery jsme trávily opékáním buřtů, hrály sebepoznávací aktivity, i ty mezikulturního poznávacího charakteru, a vydaly jsme se prozkoumat Olomouc, kde jsme ochutnaly olomoucké tvarůžky nezvyklé úpravy (Byla to cukrárna!) a svět lidí bez domova nám přiblížila prohlídka s průvodcem sociálního podniku Pragulic. Celý workcamp byl skvělý a silný zážitek, získaly jsme mnoho nových zkušeností a znalostí o horsemanshipu, které nám byly podávány od zaměstnanců Ryzáčku, ale i přirozenou formou pobytu na takovém místě. Dodnes vidím před sebou tu pohodu, když jsme přinesly koním krmení a jen poslouchaly, jak přežvykují.

Všem moc děkujeme!

Za Tamjdem, Lenka Chocholoušková

V Tamjdemu, o.p.s. letos pořádáme pět mezinárodních workcampů na pomoc různorodým českým neziskovkám. Dobrovolníci z celého světa se tak na nějakou dobu stanou součástí jejich života a zapojí se do různých manuálních úkolů. Těšit se tak můžete na další pokračování našeho workcampového seriálu a reportáže z biostatku, barokní památky a dalších velmi zajímavých míst.