Jak jsem našla Smíšky

Publikováno 26. 11. 2014 | Hestia

Vždycky mě bavilo pomáhat druhým, ale sama nemám tolik financí, abych mohla podporovat nějaké organizace či sdružení. Ale pořád jsem měla takový nutkavý pocit něco dělat.

Nevěřím na náhody, a tak beru jako osudem určené, že jsem narazila na internetovou burzu pomoci umsemumtam.cz. Zaregistrovala jsem se jako dobrovolník a nabídla své služby neziskovkám, které potřebovaly pomoc. Jednou z nich bylo i občanské sdružení Smíšek. Tuším, že jsem pro ně překládala nějaký text. A asi zafungovala nějaká chemie mezi mnou a další dobrovolnicí, paní Janou Karáskovou, která překlad zajišťovala, protože jsem u nich už zůstala.

Moc se mi líbí zápal, s jakým se všichni ve Smíšku svým aktivitám věnují. Setkala jsem se se spoustou neziskovek a někde mě trochu zamrzel chladný přístup. Zažila jsem dokonce dva případy, kdy jsem strávila hodně času nad projektem a po jeho odevzdání jsem se nedočkala ani poděkování. Samozřejmě, že jsem se dobrovolníkem nestala pro to, aby mi někdo děkoval, ale základ slušného chování by neměl chybět nikomu z nás. Ve Smíšku je to všechno úplně jiné, opravdové, už jen při hovoru o počasí máte pocit, že se opravdu radují z toho, že je hezky, nebo že prší, občas se až bojím, že mě ten příval pozitivní energie porazí :-)

Komu Smíšek pomáhá?

Občanské sdružení Smíšek se zabývá začleňováním dětí ze znevýhodněného prostředí zpátky do společnosti. Svými slovy bych to řekla tak, že ve školičkách, kam děti docházejí, se postupně učí tomu, co se nenaučili doma. Pokud se třeba rodiče vědomě či nevědomě dětem nevěnují tak, jak by měli, začne se to na vývoji dětí negativně projevovat, třeba začnou později mluvit. A ve školkách pracují speciální pedagogové a psychologové, což má na děti skvělý vliv, protože pod jejich dohledem dělají neuvěřitelné pokroky.

Integrační školičky Smíšek pořádají pro děti a jejich rodiče různé akce, jezdí na výlety, účastní se zajímavých přednášek nebo třeba vytváří nějaké dárky.

Strom splněných přání

Nejlepší nápady přicházejí neočekávaně, a i tak byl vymyšlen i v současné době běžící projekt Strom splněných přání.  Nešťastný příběh dvou malých brášků inspiroval Smíšek k tomu, aby rozzářili oči 81 dětem, ke kterým by se jinak Ježíšek nedostal. Jenže Ježíšek je přeci všemocný, jak všichni víme, takže s ním teď přes tajnou poštu jednáme, aby přišel i k dětem  z integračních školiček Smíšek, dětského domova Charlotte Masarykové a dětem z ústavu pro zdravotně postižené Sulická.

Do tohoto projektu se zapojila spousta dobrovolníků, kteří ani netušili, že dobrovolníky jsou. Lidé z celé České republiky se zapojují a nakupují dárky, které si děti přejí. Tyto dárky pak budou předány na vánoční besídce. Možná vás napadá, že dětem, které nic nedostanou, to bude líto? Tak vás uklidním, všechny děti totiž budou obdarovány. Někteří dobří lidé totiž nechtěli koupit dárek, ale na náš účet zaslali peníze právě proto, aby byli obdarováni všichni.

Nevím, jak to cítíte i vy, ale já miluji ten pocit, když vím, že jsem jedním, byť malým dobrým skutkem pomohla někomu jinému. Máte to také tak?  Líbí se vám nápad a chcete se stát na chvíli Ježíškem? Tak se připojte i vy!