EVSkování – aneb dobrovolnictví po evropsku

Publikováno 19. 5. 2017 | Dobrovolnicke centrum. z.s.

Proč vlastně vycestovat do zahraničí?

Takovou otázku si jistě klade mnoho z nás, ať už se zabýváme myšlenkami na studium, dovolenou, změnu práce, nebo jen poznat něco „exotického“. Proč to všechno vlastně nezkombinovat?

 

EVSkování – aneb dobrovolnictví po evropsku

Mladí lidé hledají možnosti, jak využít své znalosti, naučit se něco nového a poznat i kus světa.

Roman Kálecký je jedním z moha, kteří se vydali na dobrodružnou cestu EVS dobrovolníka. Jakou měl motivaci? Co vše zatím zažil? Jak ho to obohatilo? To vše se dočtete v následujících řádcích:

Po ukončení magisterského studia a dvouleté zkušenosti s formálním vzdělávacím systémem v českém školství jsem cítil potřebu poznat něco jiného. Našel jsem si organizaci (Olde Vechte), které se zabývá neformálním vzděláváním, výměnami mládeže a kurzy osobního rozvoje. Vyřízení všech formalit nebylo složité a po pár týdnech jsem mohl vyrazit do nizozemského Ommenu. EVS je skvělá v tom, že není podmíněná studiem na univerzitě, je dostupná všem od 17 do 30 let a nabízí pokrytí všech nákladů a drobné kapesné z fondů Erasmus+. Mladí lidé z celé Evropy se tedy nemusejí bát, že by (až) roční pobyt v zahraničí finančně nezvládli. 

Během mé dobrovolné služby jsem se spřátelil se spoustou lidí z celé Evropy, poznal rozdílné kultury, jazyky i kuchyně. Měl jsem možnost využít a podělit se o své předchozí znalosti a dovednosti a zároveň je rozšířit o mnoho dalších. Mezi nejcennější patří například účast v týmu na kurzech osobního rozvoje, organizace lidské knihovny pro univerzitu ve Zwolle, supervize mezinárodní výměny mládeže, komunikace s partnerskými organizacemi, koordinace 25 dobrovolníků a celková zkušenost s tím, jak funguje nezisková organizace v holandských poměrech.  

Jsem za tento rok velice vděčný a zpět do České republiky se budu vracet jako člověk s rozšířenými obzory, aktivnějším přístupem k občanskému životu a nevídanými možnostmi cestování a uplatnění v celé EU. Tímto bych rád poděkoval Dobrovolnickému centru v Ústí nad Labem za administrativní podporu a doporučil EVS všem, kteří váhají, jak efektivně strávit následující rok.“

Zuzana Unčovská

Zuzana.uncovska@dcul.cz