Do práce pěti českých neziskovek se v létě zapojilo přes 30 dobrovolníků z celého světa!
Ročně se ve světě koná několik set workcampů, krátkodobých dobrovolnických projektů, na které se sjíždějí nadšenci z různých zemí. V Tamjdem, o.p.s. jsme letos uspořádali pět takových projektů na pomoc rozmanitým českým neziskovkám a více než třicet dobrovolníků ze zahraničí se tak na nějakou dobu stalo součástí jejich života. Zapojili se do manuálních úkolů v organizaci provozující hiporehabilitaci, v poutní vesnici Neratov, biostatku Valeč, barokní Lodžii a komunitním centru Benediktus.

Léto jsme začali projektem na Olomoucku, v organizaci Ryzáček, do kterého se vydala parta dívek ze všech koutů světa. Dobrovolnice z Thajska, Portugalska, Mexika, Slovenska i Čech vyrazily poznat hiporehabilitaci a horsemanship, pomáhat s údržbou areálu a drobnými manuálními pracemi. Kromě studijní a pracovní části workcampu si užily výlet do nedaleké Olomouce, kde ochutnaly tvarůžky ve sladkém podání a poznaly město očima lidí bez domova.
I na dalším workcampu se sešly samé dívky, tentokrát všechny z Evropy, a společně strávily týden na organické farmě ve Valči. Tam pomáhaly s opravou a zdobením karavanu v organizaci AREA VIVA. Navíc zvládly zkonstruovat i úložný systém do kuchyně. Kromě toho se věnovaly také farmaření. Zkusily si dojení a nahánění oveček, tvorbu jogurtu, sýrů, brynzy, práci v sadu a se včelami. Pro všechny to byla nezapomenutelná zkušenost, při které se navíc i náramně bavily.
Přidanou hodnotou všech workcampů je ovšem sebepoznání a seberealizace, na čemž si v Tamjdemu zakládáme. To platí nejen pro dobrovolníky, ale především pro vedoucí těchto projektů. Svou silnou zkušenost výstižně shrnula campleaderka Tereza: „I když jsem na farmě ve Valči byla občas mrzutá nebo nespokojená z konfrontace s jinými životními styly, byla jsem tam šťastná. Workcamp mě naučil práci s lidmi, toleranci, pochopení a pokoře. Jsem vděčná za to, že jsem dostala šanci poznat, co ve mně je.“
Skupiny na dalších workcampech byly různorodější. Opravy barokní Lodžie a stavby chodníku se zúčastnili i lidé z druhého konce světa, stejně jako pomoci s oživením zajímavé vsi Neratov na česko-polských hranicích. Zvláště pro dobrovolníky z Mexika byl každodenní život na českém venkově neobvyklým zážitkem. Pro mnohé z dobrovolníků je workcamp také první příležitost, kdy si zkusí práci s lopatou nebo dlátem a poznají jinou práci, než na jakou jsou zvyklí z běžného života. Domů tak odjíždějí plni dojmů a zážitků, nejen z kulturní výměny, ale také z jiného životního stylu.
Pátý a poslední workcamp se konal v Benediktu, komunitním centru pro osoby s mentálním postižením uprostřed Železných hor. Dobrovolníci zde měli šanci nejen manuálně pomoci se stavbou ohrady, ale především strávit čas s místními klienty, což byl pro všechny velmi emotivní zážitek. Jak řekla Goshia, účastnice z Polska: „Tento projekt mi změnil život. Dlouhou dobu jsem hledala, kterým směrem se chci vydat a po tomto workcampu nemám pochyb. Tohle je přesně to, čím chci naplnit svůj život.“
Podobná vyjádření dodávají celé naší organizaci motivaci v těchto projektech pokračovat! Workcampy umožňují dobrovolníkům cestovat, poznávat cizí země a zlepšovat své jazykové schopnosti. Co nás ovšem těší nejvíce je, když v dobrovolnictví nebo v poslání neziskové organizace najdou sami sebe. Workcampy tak mají neuvěřitelný přínos pro všechny zúčastněné. Díky spolupráci s Tamjdemem věnovali letos dobrovolníci výše zmíněným organizacím neuvěřitelných 1 140 hodin práce. Nadto vznikla důležitá pouta a přátelství, jak mezi organizacemi a dobrovolníky, tak účastníky navzájem. V Tamjdemu se těšíme na příští rok, kdy poznáme další akční dobrodruhy a zajímavé projekty v neziskovkách po celém Česku.
Za Tamjdem, o.p.s. Eva Perútková
Články o jednotlivých workcampech z pohledu campleaderů si můžete přečíst v rámci našeho workcampového seriálu.