BÝT DOBROVOLNÍKEM NA BÁTOR TÁBOŘE JE OBOHACUJÍCÍ

Publikováno 13. 2. 2018 | Katarína Koščíková

Jaké to je být dobrovolníkem na Bátor Táboře a co vše tomu předchází?

BÝT DOBROVOLNÍKEM NA BÁTOR TÁBOŘE JE OBOHACUJÍCÍ

Nápad přihlásit se na Bátor Tábor přišel úplně neplánovaně. Během zkouškového období a prokrastinace na Facebooku jsem našla letáček poptávající česky mluvící dobrovolníky, kteří by mohli tlumočit programy na táboře pro děti s onkologickým onemocněním. Celé se to seběhlo hrozně rychle, vyplnila jsem na internetu přihlášku a pár týdnu na to už měla Skype pohovor. Musím říct, že to byl snad ten nejpohodovější pohovor, jaký jsem kdy měla. Ne, že by byl jednoduchý, otázky byly mířené na kandidátovu předchozí zkušenost, takže bylo třeba rychle reagovat a vydolovat nějaké vzpomínky. Co posunulo pohovor na vrchol žebříčku byla Monika, která ho se mnou vedla. Její pozitivní energie a každý její úsměv mi i na dálku dodávaly pocit, „jen tak dál, vedeš si dobře“. Můj pocit byl správný, zhruba v dubnu jsem se dozvěděla, že jsem byla vybraná!Těsně před odjezdem na tábor přišlo plno informačních a organizačních emailů, díky kterým jsem začala tušit, co tam budu dělat a jak bude vše probíhat. Nastal den D a já seděla v autobuse do Budapešti, neplánovaně s celým českým týmem. Cesta do Hatvanu byla o to veselejší. Zároveň jsme si střihli rovnou i teambuildingovou aktivitu, což byla cesta 4 km ulicemi i polem do tábora, a to se všemi zavazadly. Náš stylový „příjezd“ vzbudil mezi vítajícími dobrovolníky poměrně pozdvižení. Nechtěli tomu věřit a nechápali, proč jsme nečekali na jejich autobus.

Před samotným příjezdem táborníků nás čekaly ještě dva dny plné příprav. V tuto chvíli jsem pochopila, že Bátor Tábor je akce opravdu naplánovaná do každičkého detailu a těmi emaily to jen začalo. Během těchto dní jsme se věnovali všemu od organizačních a bezpečnostních věcí, seznamovacích her či nácviku táborového tance a písně přes rozdělování skupin a rolí až po simulaci programů. V tu chvíli mi připadalo, že pokud nastane třetí světová válka, budeme vědět co dělat. Tím situaci nechci ani trochu zlehčovat, naopak měla jsem pocit, že až přijedou táborníci bude vše fungovat, jak je třeba. Obzvlášť vděčná jsem byla za simulace aktivit, díky kterým jsem mohla vidět, jak bude vše probíhat a trochu naposlouchat instrukce, které bude třeba překládat.

Jak vypadá takový den na Bátor Táboře? Ráno začíná hudbou na probuzení, vzhledem k tomu, že na táboře jsou táborníci i dobrovolníci, kteří spolu bez pomoci tlumočníků nemohou komunikovat, je hodně věcí řešeno i jinak. Začínáme tou na probuzení a krátce na to následuje další písnička, která signalizuje jídlo. Všech 70 táborníků z Česka, Polska a Slovenska si společně se stovkou dobrovolníků posedá do jídelny na základě přiřazení k chatce. Když se ozve song „Give me my love“ je čas přeskupit se dle barevných skupin a vyrazit na program. Každý tlumočník dostane rozvrh, takže ví, který blok tlumočí jakou aktivitu, má volno, nebo je takzvaně „on charge“. Pod tím si představte je připraven v místnosti pro dobrovolníky, kdyby bylo třeba jeho práce a mezitím například překládá nějaké věci na večerní programy. Během dne mají táborníci celkem 4 bloky aktivit a za celý týden vyzkouší všechny, které Bátor Tábor nabízí. Každý večer je pak čeká něco jiného, příkladem může být táborák, hry s chatkou, nebo tematický večer. Předtím než se všichni odeberou spát proběhne ještě večerní povídání. Vždy jeden z dobrovolníků z chatky vede rozhovor s táborníky, kteří sdílí, co během dne zažili. Je to báječné ukončení dalšího dne na Bátor Táboře.

Zážitků mám tolik, že bych mohla vyprávět i několik hodin, ale nebudu. Pokud vás toto vyprávění alespoň trochu zaujalo, přihlaste se a zažijte to na vlastní kůži! Je to neuvěřitelná, obohacující a oči otvírající zkušenost. Pokud by někteří z vás byli na pochybách dodám ještě, že to byla moje první zkušenost s kontaktem i prací s touto skupinou dětí. Inspirovaly mě, překvapily a donutily o mnohém přemýšlet! Také všichni dobrovolníci byli naprosto skvělí. Na první pohled bylo vidět, že je to místo, kam každý přijel z vlastní vůle a odhodlaný vrhnout se do všeho naplno. Takže pokud chcete mít nezapomenutelnou a jedinečnou zkušenost, určitě se přihlaste. Třeba se tam uvidíme!

 

Eva Bochová, dobrovolnice