Byly to dva nezapomenutelné týdny! - Workcamp očima campleadera III - tentokrát z Neratova

Publikováno 29. 8. 2017 | Tamjdem

Přinášíme Vám třetí část našeho workcampového seriálu. Campleaderka Maru vypráví o své zkušenosti z vesnice v Orlických horách, kde strávila dva týdny ve společnosti dobrovolníků z celého světa pomáháním Sdružení Neratov. 

Byly to dva nezapomenutelné týdny! - Workcamp očima campleadera III - tentokrát z Neratova

Tamjdem, o.p.s. letos pořádá pět mezinárodních workcampů na pomoc různorodým českým neziskovkám,  do jejichž života se na nějakou dobu zapojí skupiny dobrovolníků z celého světa.

Ve dnech 16. - 29. 7. 2017 se konal workcamp s názvem Bring life to Neratov. Neratov je malá vesnička v Orlických horách s krásným kostelem, které je zároveň i poutní místo. Pět mezinárodních dobrovolníků z Česka, Vietnamu, Mexika a Španělska se rozhodlo, že společně přispějí ke zvelebení tohoto místa. 

Zapojili se do úklidu kostela, práce v zahradě a v prádelně, malovali pokoje, vyklízeli starý vagon určený pro galerii a mnoho dalšího. Ve svých volných chvílích vyrazili na kola, strávili čas za polskými hranicemi, užili si vesnický festival v Bartošovicích a navštívili atomový kryt Hanička. Také prozkoumali blízké okolí, pracovali na festivalu Menteatrál a slavili narozeniny. Oslavenec musel vypít speciální drink umíchaný z chilli a vody, sníst horkou čokoládu se zavázanýma očima a jako dárek dostal dort a květinu s klobásami. Mimo jiné také opékali buřty, shlédli zábavný film, hráli ping pong a stolní fotbálek. Většinu volného času trávili v místní hospůdce při pivu, horké čokoládě a kofole. Jeden večer byl pojat mezinárodně, kdy si každý účastník připravil typické jídlo pro svou zemi a prezentaci. Aby si každý rozšířil slovní zásobu, učili se navzájem španělské, české a vietnamské slova. Pro všechny byl nezapomenutelný zážitek, kdy se hrál fotbal v dešti. Všem bylo jedno, že jsme promoklí na kost.

Aby se dobrovolníci dozvěděli více o Neratovu, byly pro ně připraveny dvě prohlídky. Sám pan farář, který do této vesnice vrátil život, si na nás udělal čas a řekl nám něco málo o historii Neratova. Díky Sdružení Neratov se mohli podívat i do dílny Kopeček, ve které pracují lidé s postižením. Ty mohli potkávat přímo i v Neratově, protože zde žijí i pracují. Jinak ubytování a strava byla pro nás zajištěna  a podávalo se i typické české jídlo. Myslím, že se všem účastníkům v Neratově líbilo, i přesto, že Neratov není žádné velkoměsto.

Byly to dva nezapomenutelné týdny! Díky za ně všem

Maru za Tamjdem