Yellow Ribbon Run vrcholí 14. června!

Publikováno 8. 6. 2017 | Andrea Skopkova

Yellow Ribbon Run, běh, jehož myšlenkou je podpora integrace propuštěných vězňů do společnosti, se po prezentaci na jarním pražském maratonu vrací 14. června do ulic české metropole.

Yellow Ribbon Run vrcholí 14. června!

Žlutá stužka symbolizuje návrat bývalých vězňů do společnosti a odkazuje na populární píseň Tie a Yellow Ribbon Round the Ol' Oak Tree (v českém prostředí je melodie známá z repertoáru Karla Gotta coby „Pocit sváteční“).

Anglický text vypráví příběh muže, vracejícího se po tříletém trestu domů, pro něhož je právě žlutá stužka domluveným znamením, že je doma očekáván. Začlenění bývalých trestanců není snadné, a přestože si oficiální a právem vyměřený trest již odpykali, čeká na ně mnohdy trvalé odsuzování společností, které je leckdy vhání do kolejí recidivy. Proto se projekt Yellow Ribbon zaměřuje i na aktivní práci s trestanci, aktuálně jim zprostředkoval workshop zaměřený na přípravu k pracovním pohovorům.

Do projektu, který vznikl před 11 lety v Singapuru, se v České republice zapojilo několik institucí. Síly spojili představitelé státní organizace (Vězeňská služba ČR a Probační a mediační služba ČR), korporátní aktér (Business Leaders Forum), pořadatel maratonů (RunCzech) či neziskový subjekt (Rubikon Centrum). Dohromady tak uskutečnili a umožnili spolupráci těch, kteří si odpykali či odpykávají trest, a těch, kterým není lhostejný jejich další osud. Do běhu, který upozorňuje na stigmatizaci vězňů, se díky nim zapojily desítky dobrovolníků – běžců. Mezi 10 500 účastníky květnového Volkswagen Maratonu byla i padesátka žlutě ostužkovaných. Mezi nimi i čtveřice v aktuálním výkonu trestu odnětí svobody. Jejich další účastí bude závod během červnové O2 Pražské štafety 4x5, na niž se všichni pečlivě připravují.   

Zdroj vizuálu a fotografie: Yellow Ribbon Run, RunCzech