Giving Tuesday podruhé v České republice

Publikováno 10. 11. 2017 | Julie Borovcová

Českou republiku již brzy zachvátí vlna dobrých skutků. Giving Tuesday se u nás jako mezinárodní svátek dárcovství slaví teprve podruhé, jeho popularita však narůstá.

Giving Tuesday podruhé v České republice
Světový svátek dárcovství a dobrovolnictví podporuje a oslavuje chuť pomáhat. V letošním roce připadá na 28. listopadu 2017. Samotná myšlenka kampaně se zrodila před pěti lety jako reakce na typické americké konzumní svátky. Po všech nákupních horečkách, které vyvolávají svátky jako Black Friday nebo Cyber Monday, přichází bujaré oslavy a hodování na Den díkůvzdání. Giving Tuesday skrze dobré skutky jakoby vyrovnává svědomí společnosti, a právě proto se každý rok slaví na první úterý po Dni díkůvzdání.
 
V loňském roce se do oslav zapojila téměř stovka zemí světa a 29. listopad 2016 byl vyhlášen jako vůbec nejštědřejší den v roce.
 
V České republice oslavy Giving Tuesday jako národní ambasador zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. Přestože se kampaň u nás koná teprve podruhé, zájem o ni neustále narůstá. Dokládají to výsledky výzkumu agentury Ipsos, které ukazují, že se do letošního ročníku plánuje zapojit téměř čtvrtina obyvatel. 
 
Giving Tuesday ale není jen o dárcovství finančních prostředků, Giving Tuesday je především o „darování“ jako takovém…Darovat můžete i sebe - tedy svůj volný čas, a to ať už na manuální pomoc neziskovému sektoru nebo expertní poradenství. Z podzimního průzkumu společnosti Ipsos vyplynulo, že až 18 % Čechů, kteří se plánují do kampaně zapojit, preferují aktivní zapojení do dobrovolnických aktivit.
 

Zdroj: Ipsos pro Giving Tuesday, říjen 2017 

Centrum pro dobrovolnictví Hestia připravilo pro své dobrovolníky a partnery zajímavou výzvu s názvem „Daruj sebe. Buď hrdinou nejen v úterý!“, ve které přináší své poselství. V dnešní uspěchané době se ČAS stává nedostatkovým zbožím. Není proto divu, že věnovaný čas může být pro mnohé z nás k nezaplacení. Hestia celoročně spolupracuje s dobrovolníky z celé České republiky a spojuje tak ty, kteří potřebují pomoc s těmi, kteří mají chuť pomáhat. 
 
 
Giving Tuesday se v Hestii rozhodli podpořit prostřednictvím motivační kampaně, která má za cíl šířit a rozvíjet myšlenku dobrovolnictví tak, aby bylo přístupné všem, a aby v sobě spojovalo nejen lidskost, ale i zároveň profesionalitu.  Staň se hrdinou i ty a to nejen v úterý, sleduj dobrovolnické výzvy na Dobrovolnik.cz. 
 

 

 

Organizace, skupiny i jednotlivci, kteří se do letošního ročníku plánují zapojit, registrují své výzvy na webu www.giving-tuesday.cz. Nechte se inspirovat jak pomoci, anebo vytvořte výzvu vlastní. Žádný z činů, není tak malý, aby nestálo za to se o něj podělit! 
 
Ve světě podporuje Giving Tuesday řada známých osobností a filantropů, například Bill Gates, nebo Mark Zuckerberg, také Česká republika si našla své ambasadory. Giving Tuesday v Česku podporují mimo jiné Barbara Nesvadbová, zakladatelka Nadačního fondu Be Charity,  dále Petra Němcová, světoznámá modelka, filantropka a zakladatelka Nadačního fondu Happy Hearts a v neposlední řadě také zástupce mužského pokolení, herec a moderátor Michal Kavalčík. Každý z ambasadorů si připravil vlastní dárcovskou výzvu. Videa ambasadorů a jejich dárcovské výzvy můžete sledovat, podpořit a nebo šířit zde.
                                         
Šíření je jednou z hlavních myšlenek celé kampaně Giving Tuesday, a ať už dobro konáte v úterý 28. listopadu nebo v jakýkoli jiný den v roce, podělte se o něj s ostatními. #GivingTuesdayCZ