Den Země, bez půdy to nepůjde!

Publikováno 21. 4. 2017 | Julie Borovcová

Zemi nejen jako místo k životu, ale také zemi jako půdu, která nás živí, májí v hledáčku letošní organizátoři oslav Dne Země v Brně. Nejen v Brně bude v sobotu 22. dubna vzdán hold naší matičce přírodě.

Den Země, bez půdy to nepůjde!

Mezinárodní svátky a všelijaké oslavy postupně zaplňují políčka v kalendáři den po dni. Slavíme Mezinárodní den žen, Den matek i otců, máme svátek zamilovaných a také svátek manželství, připomínáme si Den zdraví a všemožných onemocnění či orgánů. Prostřednictvím tzv. dnů „bez“ ovlivňujeme své chování, snažíme se dodržet Den bez aut, bez tabáku, bez nákupů. Konáme dobré skutky na Den dobrovolnictví a Den dárcovství. A často uznáváme také bizarní svátky jako například Den suchého zipu, ručníkový den, Den trpaslíků a spousty dalších.

Pojítkem všech těchto, mnohdy i úsměvných svátků, je snaha připomenout si významnou událost, osobu, věc či upozornit na palčivý problém. Skutečnosti, které máme kolem sebe po celý rok, jen je často mlčky přehlížíme. 

Každý z nás má své dny, které uznává a slaví. Existují však takové svátky, které by na seznamu každého z nás chybět bezpochyby neměly (a není to jen Den matek…). Všichni bychom si měli připomenout 22. duben, který oslavuje naši matičku zemi. Den Země má mezi všemi svátky jisté výsadní postavení, platí totiž za nejrozsáhlejší mezinárodní kampaň zaměřenou na ochranu životního prostředí s dlouholetou tradicí.

Trocha z historie
Psal se rok 1970, když americký senátor Gaylord Nelson oslovil ke spolupráci studenta z Harvardovy univerzity Denise Hayese. S cílem prosadit otázky ochrany životního prostředí do politické diskuse a podnítit zájem široké veřejnosti, uspořádali dne 22. dubna 1970 po celých Spojených státech Amerických rozsáhlou kampaň za podpory environmentálních hnutí a studentů z řad základních, středních i vysokých škol. Den Země zmobilizoval miliony obyvatel a v konečném důsledku přispěl také k přijetí amerických zákonů o čistotě vody a ovzduší a ke vzniku Americké agentury pro ochranu životního prostředí (EPA).

Iniciativa Dne Země se postupně rozšiřovala nejen napříč americkým kontinentem. Každoročně se připojovala řada nových environmentálních kampaní ze stovek dalších zemí. Do historie se zapsal především rok 1990. Nejen, že v tomto roce byl 22. duben uznán jako Mezinárodní svátek životního prostředí také u nás, ale především se jednalo o doposud největší veřejností organizovanou akci vůbec. Zprávy z celého světa se nesly v duchu sdělení o všemožných pochodech, workshopech, koncertech, trzích, soutěžích a úklidových akcí. Ve více než 140 zemích se  na celém světě spojilo přes 200 miliónů lidí, aby dohromady oslavilo Den Země. Dnes se můžeme k oslavám Dne Země připojit  již téměř ve 200 zemích.

Den Země 2017 v ČR
Přidat se k oslavám v sobotu 22. dubna budete mít možnost prakticky na každém rohu ve všech koutech České republiky.

V pražské zoologické zahradě si budou připomínat ohrožené  druhy zvířat. Brno věnuje v rámci akce Brněnské dny pro Zemi problematice životního prostředí celý týden. Obdobného rázu jsou pořádány akce a festivaly i v jiných městech nejen ze Sítě Zdravých měst ČR. Také školy chystají posilovat pouto mezi dětmi a krajinou. Na mnoha místech tak bude v pátek místo výuky probíhat program věnovaný Dnu Země, stejně tak jako v Letovicích nebo v Prachaticích. Řada organizátorů spojí své síly také s neziskovými spolky a společně tak podpoří různé programy, sbírky či vzdělávací kampaně. Například v Kopřivnici, Zlíně nebo v Jihlavě můžete odevzdat své staré kolo a umožnit tak cestu ke vzdělání v rámci projektu Kolo pro Afriku. Výjimkou nebudou ani úklidové akce, které budou více či méně navazovat na nedávnou akci Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. A určitě si nenechte ujít ani tzv. eko trhy a jarmarky například v Prostějově nebo v Brně.

Je jedno, jestli patříte k těm, kteří vyznávají všemožné bizarní svátky, ani nemusíte být tvz. eko-maniak. Ze Země čerpáme všichni a s technickými vymoženostmi dnešní doby, konzumním způsobem života a touhou po tom umět přikázat slunci i větru, je toho mnohdy málo, co vracíme Zemi zpátky. Pojďme se všichni znovu učit, jak se máme k Zemi, přírodě, půdě i životu chovat, abychom ve vzájemné symbióze dokázali žít i nadále…

Zdroj: Pixabay