Olympijské hry v Tokiu hledají dobrovolníky. Přidáte se?

Publikováno 13. 12. 2018 | Andrea Skopkova

Nejbližší olympijské hry, které se uskuteční v létě roku 2020, hostí japonská metropole. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že příprava takto rozsáhlé a významné akce nečítá měsíce, nýbrž roky. Možná jste si ale položili otázku, kolik času si z toho vyžádá výběr dobrovolníků. A možná vás dokonce překvapí, že čas pro podání dobrovolnické přihlášky za nedlouho vyprší.

 

Olympijské hry v Tokiu hledají dobrovolníky. Přidáte se?Návštěvníkům (potažmo divákům) olympijských her patrně neuniklo, že i zde se pohybují osoby vykonávající dobrovolnickou činnost. Jsou jich desetitisíce a pocházejí z nejrůznějších koutů světa. Spojuje je nadšení pro férový sport a ochota pomáhat. Přidáte se taky?

Podmínky jsou v zásadě dvě. Spodní věková hranice, určená datem narození 1. dubna 2002, a schopnost mít povolení k pobytu v čase konání her, příp. získat vízum. Pro držitele českého pasu platí obecné pravidlo bezvízového pobytu do 90 dní; nicméně s výjimkou výdělečné a obdobné činnosti. Nejdůležitější však je podat včas přihlášku, optimálně do 17:00 japonského času dne 21. prosince 2018 (resp. do 09:00 středoevropského času téhož dne) – je však možné, že tato lhůta bude prodloužena, či že dojde k ad hoc vypisování některých nenaplněných pozic.

Přihlásit se mohou i osoby s tělesným omezením, stejně tak jako jejich případný doprovod (v tom případě je třeba podat přihlášku za každou osobu zvlášť a do poznámek uvést propojení těchto účastníků). Na překážku nemusí být ani některé jazykové nedostatky – postačí základní znalost angličtiny (neboť mezi vypsanými pozicemi jsou i takové, ve kterých jde primárně o jiné schopnosti), na druhou stranu další, jiné (např. méně běžné) jazyky budou pochopitelně výhodou např. pro práci se zahraničními delegacemi.

Dobrovolník by měl být schopen se zapojit přinejmenším pět po sobě jdoucích dní, a to s průměrnou denní časovou náročností 8 hodin (to se pochopitelně může lišit s ohledem na konkrétní průběh či charakteristiku vybrané činnosti). Lze si vybrat z těchto oblastí: návštěvnický servis, organizace akcí, přeprava závodníků a hostů, podpora delegací, administrativní činnost, pomoc zdravotně indisponovaným, technický servis, média a asistence při ceremoniálech. V přihlášce lze určit priority i všechny možnosti zapojení naráz - pořadatelé k zájmům dobrovolníků budou přihlížet, rozhodující však nakonec bude nejspíše zejména aktuální potřeba některých pozic.

Co se dobrovolníkům tenktorát nabízí? Krom ojedinělé možnosti prožít olympijské (potažmo paralympijské) hry je to zajištění bezplatného stravování a občerstvení v průběhu výkonu dobrovolnictví, pojištění pro výkon dané pozice a kompenzace lokálních cestovních nákladů. Zvláštním suvenýrovým bonusem s nepopiratelnou, dost možná i sběratelskou, přidanou hodnotou je stylová dobrovolnická uniforma.    další informace v angličtině či japonštině naleznete zde: https://tokyo2020.org/en/special/volunteer/

vizuál: oficiální stránky dobrovolnického programu OH Tokio 2020 (tamtéž)