Novinky z příprav olympijských a paralympijských her v Tokiu

Publikováno 23. 6. 2019 | Andrea Skopkova

Do příštích olympijských her sice zbývá více než rok, ale japonští pořadatelé potvrzují svou stereotypy ověnčenou svědomitost a celou řadu organizačních záležitostí mají připravenu již nyní. Příkladem je i program dobrovolnictví, o němž jsme informovali koncem minulého roku. Co nového se tedy událo?

Novinky z příprav olympijských a paralympijských her v Tokiu

Letní olympijské hry bude hostit příští rok, po 55 letech, opět Tokio. Jedna z celosvětově nejvýznamnějších sportovních akcí se v tomto městě konala již v roce 1964, kdy na nich ziskem tří zlatých medailí zazářila legendární česká gymnastka Věra Čáslavská, která si tak vysloužila přezdívku „miláček Tokia“. Uvidíme, kdo se do srdcí diváků a návštěvníků zapíše tentokrát.  

Kdybychom se v Tokiu zeptali, jak to vypadá s přípravami, patrně bychom se dočkali skromné odpovědi 未だ未だです [mada mada desu]. To sice není překladatelský oříšek úrovně „kolik třešní, tolik višní“, nicméně je to také jeden z půvabných japonských obratů, jehož těžiště významu se nachází tak trochu „mimo znaky“. Obrat se používá pro vyjádření situace, kdy toho má člověk ještě hodně před sebou k zařizování; v praxi je to univerzální pokorná reakce na případnou poklonu ohledně (obvykle vynikajících) výsledků dosavadní práce. Obyvatelé Země vycházejícího slunce totiž pochvalami k druhým sice nešetří, zejména jedná-li se o hodnocení cizinců, sami k sobě jsou ale poměrně kritičtí – z pohledu Středoevropana často zbytečně. Neboť ve skutečnosti je toho v tuto chvíli zařízeno skutečně mnoho – i na poli dobrovolnictví.

Přípravy pro dobrovolnické programy totiž započaly už na přelomu let 2016 a 2017, kdy byl spuštěn informační web, proběhla řada lokálních propagačních akcí a bylo uspořádáno symposium, které dalo vzniknout celkové dobrovolnické strategii pro tokijské olympijské a paralympijské hry. Součástí této strategie byly i plány pro zapojení co nejširšího spektra veřejnosti do dobrovolnických aktivit – od dětí a studentů, přes osoby v produktivním věku, nevyjímaje ani handicapované. Zároveň proběhl koncem roku 2017 nábor dobrovolníků, kteří pomohou již v přípravných fázích organizace her. V červenci 2018 pak bylo spuštěno přihlašování ostatních dobrovolníků. První kolo předvýběru se uzavřelo v únoru, následně probíhaly rozhovory s vybranými kandidáty. Rozhodnutí o přijetí do dobrovolnického školícího programu by měli účastníci obdržet během září. Na podzim poté odstartuje i „maraton“ školení, v rámci něhož mohou dobrovolníci načerpat plno užitečných informací, aby byli při konání her připraveni doslova na cokoli.

Školení, která budou mít standardizovanou podobu, budou zaměřena zejména na plnění základní úlohy dobrovolníků, kterou je poskytování informací návštěvníkům – nejen o hrách a jejich programu, ale i o specificích místa konání. Samozřejmostí je dostatečný entusiasmus a souznění s naplňováním zásad tradiční japonské pohostinnosti お持て成し [omotenaši].

Z nejúspěšnějších absolventů tohoto kurzu pak na přelomu února a března vzejdou vybraní dobrovolníci, které pak ještě čekají zvláštní školení podle konkrétních pozic, které budou zastávat, jakož i proškolení na místě.Zajímavost na závěr

V tuto chvíli je už dokonce znám i denní režim dobrovolníka. Budíček je plánován na 6:30, odchod z ubytovny na 7:30, příchod na místo a denní štábní porada je stanovena na 8:00, v 9:00 začíná samotná dobrovolnická činnost, v poledne je čas hodinové pauzy na oběd, v 17:00 konec služby. Doporučený čas k odebrání se na lože je 21:00.Zdroj informací: Tokyo Metropolitan Volunteerism Navigation Website http://www.city-volunteer.metro.tokyo.jp/en/index.html  

Vizuál: tamtéž