Dobrovolnictví v Karlových Varech zaujalo také německé kolegy

Publikováno 8. 11. 2015 | Hestia

Karlovy Vary - Dobrovolnické centrum INSTAND přivítalo mezi své stávající dobrovolníky mladého dobrovolníka z Německa. Alfons měl na výběr z více organizací v Karlovarském a zejména v Ústeckém kraji.

Čerstvého maturanta z Berlína zaujala naše činnost a také ho lákalo samotné město Karlovy Vary.

Naše dobrovolnické centrum realizuje dobrovolnické programy pro lidi s postižením a pro seniory. S těmito cílovými skupinami zatím německý dobrovolník neměl zkušenost a to byl i jeden z motivů, proč se pro tuto činnost rozhodl.

Od října se Alfons postupně začal zapojovat do naší činnosti. Pravidelně každý týden začal docházet do Denního centra Mateřídouška v Chodově, kde pomáhá při práci s lidmi s postižením v denním centru a v dílnách, kde se pracuje se dřevem, s keramikou, navlíkají korálky a mnoho dalšího.

Na dni otevřených dveří v Mateřídoušce se zapojil do programu připraveného pro návštěvníky a zazpíval si s ostatními typické české písničky. Každý týden dochází spolu s dalšími dobrovolníky do pečovatelského domu v Severní v Karlových Varech.

Hned při první návštěvě si Alfons padl do oka s jedním pánem, se kterým hrál šachy. Později už se všemi hrál Člověče, nezlob se, kuželky a další hry. Před Vánoci bude společně s ostatními vyrábět adventní věnce. Německý dobrovolník dále pomáhá s propagací dobrovolnického centra a dobrovolnictví.

Nyní pracuje na novém informačním letáku a byl s námi taky prezentovat dobrovolnictví na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech. Studentům řekl, co vše zde dělá a proč se rozhodl vyjet na rok dobrovolničit do Karlových Varů.

Studenty to velice zaujalo a v každé třídě padl stejný dotaz: „Jak se tady domluví?" Vždy se nějak domluví, v organizacích pokaždé někdo umí německy nebo anglicky, klienti se sami snaží nějaké to německé či anglické slovo pochytit. A samotný Alfons se chce učit česky a už se také mnoho českých slov naučil. Pro dobrovolníky a pracovníky je velkým přínosem, že se mohou zdokonalovat v němčině nebo angličtině. Většina lidí, kterým jsem sdělila, že zde máme německého dobrovolníka, se divila a ptali se, proč mladík z Německa chce dobrovolničit v Čechách?

Jemu ale na tom nepřijde nic divného. Chce získat nové zkušenosti, chce pomáhat a poznávat nová místa…

Věřím, že i u nás to bude běžnější a nebude nám to připadat divné.

TEXT: Romana Trutnovská, koordinátorka dobrovolníků
Autor: Foto: INSTAND. DOBROVOLNÍK Alfons (na snímku vpravo nahoře) si s chutí zahrál šachy s jedním z klientů.
Zdroj: http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/dobrovolnictvi-v-karlovych-varech-zaujalo-take-nemecke-kolegy-20151107.html