Dobrovolnictví na hudebních festivalech

Publikováno 19. 8. 2019 | Andrea Skopkova

K létu patří hudební festivaly. A k hudebním festivalům patří dobrovolníci!

Dobrovolnictví na hudebních festivalech

Dobrovolnictví může být zábavou v leckteré oblasti, v kulturní sféře se to ale takřka rozumí samo sebou. Jednou z typických příležitostí, nabitých nejen organizačními zkušenostmi, ale i úžasnou energií a elektrizující atmosférou jsou právě hudební festivaly.

Krom do nekonečna omílaných individuálních přínosů (načerpání pracovních zkušeností, poznání nových přátel, sebepoznání, zvýšení sebevědomí) jsou zde dalekosáhlé možnosti ve věci získávání kontaktů. Dnes už to sice není takové terno jako za dřevných časů Glastonbury, ale i tak – část okolí, přinejmenším vlastní babičku, telefonním číslem na pěveckou hvězdu jisto jistě ohromíte (a není k tomu třeba zvláštních schopností, „callsheet“ bývá běžnou výbavou dobrovolníka pro případ, že by bylo záhodno někoho narychlo sehnat).

Za zmínku stojí i možnost procvičení si schopností bezprostředních reakcí. Stalo se, že dobrovolník, chtěje pomoci zvratky se dusícímu návštěvníkovi, nalezl v sobě skrytou lásku k zachraňování životů, a dnes je skutečně lékařem. V jeden den můžete být nejen osobním asistentem, nosičem kabelů, ale i zdravotníkem či hasičem. O adrenalin všeho druhu zkrátka není nouze.

Největším lákadlem jsou ale pravděpodobně volné vstupy na akci samotnou, a mnohdy i do zákulisí. Prostředí hudebních festivalů je navíc atraktivní i pro zájemce o profesní dráhu produkčních, promotérů a kulturních managerů – zkušenosti z první linie, byť dobrovolnické, jsou v těchto oborech k nezaplacení.  

S dobrovolníky nadšeně spolupracují např. Colours of Ostrava, maďarský Sziget či dánský CopenHell (a mnohé jiné). O něco šířeji je pojat dobrovolnický program OXFAMu. OXFAM je mezinárodní charitativní organizace, založená v roce 1942, jejímž hlavním zaměřením je boj za odstranění chudoby ve světě. V bohatém portfoliu charitativních aktivit OXFAMu nalezneme i program pro dobrovolnictví na hudebních festivalech (např. i na veleslavném a již zmíněném Glastonbury). To je zajímavě řešené – koordinátoři patrně znají své pappenheimské – není výjimkou, že od dobrovolníka je vyžadována účastnická záloha ve výši vstupného, která se vrací až po splnění nasmlouvaných povinností. Je otázkou, byla-li důvodem takového postupu pouhá obezřetnost, či nedobrá zkušenost s tím, kterak nadšení ze zájmu dobrovolníků bylo vystřídáno rozčarováním na těmi, kteří se pak v areálu jaksi zapomněli ve víru festivalu, či prostě zmizeli se svými volňásky do propadliště černého trhu.

Tak, či onak – příležitostí k festivalovému dobrovolnictví je mnoho. Nicméně, pokud váš vysněný festival takovou možnost neinzeruje, neztrácejte naději. Nebojte se kontaktovat přímo organizátory a zeptat se jich. Častokrát vám rádi vyhoví a dost možná na váš popud spustí i vlastní dobrovolnický program. Dobrovolnictví na hudebních festivalech se totiž vyplatí oběma stranám, a to i perspektivou zavilého pragmatika.

A co vy? Napište nám, kde jste letošní léto páchali dobro!