Ženy ze Strání se rozhodly pomoct malomocným v Africe

Publikováno 19. 5. 2010 | Hestia

Dobrovolnice pletou obinadla pro leprou postižené obyvatele černého kontinentu

Dobrovolnice z místní skupiny Červeného kříže ve Strání a Květné pomáhají malomocným. V těchto dnech poslali do Afriky čtyřicátýtisící ručně pletený obvaz, jejichž výrobu v regionu zajišťují pracovníci Oblastní charity Uh. Hradiště a kunovický dobrovolník Bohumír Riedl. Speciální obvazy jsou důležitou zdravotní pomůckou pro malomocné. „U nás plete kolem dvaceti žen a jejich obvazy už přinesly úlevu lidem v Ugandě, Zambii a Kamerunu,“ vysvětlila předsedkyně Červeného kříže Květná Vítězslava Kubíčková. Obvazy se musí plést z čisté bavlny bez jakýchkoliv umělých přímě sí, nejlépe z příze Sněhurka. Díky velké pružnosti jsou šetrné k otevřeným ranám nemocných. „Jehlice bereme do rukou především u televize. Už by nám bylo hloupé jen tak sedět a nic nedělat,“ říká jedna z členek organizace Alice Guryčová.

Bohumír Riedl z Kunovic, dlouholetý organizátor humanitární pomoci ve prospěch nemocných leprou v zemích třetího světa, v Indii a v Africe, jejich úsilí ocenil. „Pomáháme těm, které nikdy nepoznáme a neuvidíme. Ale trpícím přinášíme naději a paprsek světla k uzdravení,“ poznamenal Riedl. Vedle organizace výroby a zasílání obinadel se tento dobrovolník také věnuje sběru dioptrických brýlí, které po přeměření a označení také putují jako žádaný dar do rozvojových zemí. Obinadla a brýle dostává od dárců nejen z celé Moravy, ale i z Čecha ze Slovenska.

„Za uplynulých deset let jsme potřebným poslali pětatřicet tisíc kusů obinadel,“ dodává vedoucí humanitárního skladu Oblastní charity Uherské Hradiště Magdaléna Postavová. Kam zásilky půjdou dál, ví úplně přesně. „Po každém odeslaném balíku nám přijde zpráva, že zásilka dorazila do místa určení,“ dodala Postavová.

Fotogalerie na www. slovackydenik.cz/ kvetnaobvazy