Uklízelo na 14 500 dobrovolníků

Publikováno 13. 5. 2010 | Hestia

Do letošního jarního úklidu přírody na Vysočině se zapojilo přes 14 500 dobrovolníků

Do letošního jarního úklidu přírody na Vysočině se zapojilo přes 14 500 dobrovolníků, což byl ve srovnání s loňským rokem víc než dvojnásobný počet lidí. Akce Čistá Vysočina se konala během minulého týdne, v celém kraji se denně uklízelo na 20 i 30 místech. Pomáhala veřejnost, školy i neziskové organizace, sdělil krajský radní Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Před rokem, kdy se prvního ročníku této krajské akce na pomoc přírodě zúčastnilo 6 000 lidí, bylo posbíráno přes 30 tun odpadků. Teď se jich za týden v přírodě našlo zhruba 60 tun.

Dobrovolníci uklízeli na více než 200 místech Vysočiny. Kromě plastových lahví nacházeli i polystyren, pneumatiky a různé jiné díly z automobilů. Ve srovnání s minulým rokem podle nich přibylo černých skládek u silnic. Například odpadky ze silničních příkopů mezi Jihlavou a Přísekou bylo během dvou hodin zaplněno 25 pytlů.

Asi 300 lidí také v minulých dnech pomáhalo čistit břehy řeky Sázavy od Havlíčkova Brodu ve směru do Středočeského kraje - tento úklid organizovalo občanské sdružení Sázava 21.

Na Vysočině se konají i jiné dobrovolnické akce zaměřené na úklid v přírodě. Koncem března čistilo okolí Pacova na Pelhřimovsku několik desítek lidí, převažovala mládež. Kdo chce, může ještě pomoci. Například na Novoměstsku ve žďárském okrese se 8. května uskuteční další ročník netradičního závodu ve sběru odpadků - Petmen.