Udělám to zadarmo

Publikováno 14. 4. 2010 | Hestia

Do hry o volby se přidaly tisíce oddaných dobrovolníků

Do hry o volby se přidaly tisíce oddaných dobrovolníků

Nejsou to zapálení straníci, ale žádné pořádné volby se bez nich neobejdou. Jsou ochotni zadarmo do úmoru pracovat pro svoje vlastní přesvědčení. Tahle zvláštní skupina lidí, kteří se jednoduše nazývají dobrovolníci, dokáže třeba během předvolební kampaně ve Spojených státech vydat za svého kandidáta neuvěřitelný výkon. Jak je to s nimi v zemi, kde se kdekdo zaklíná znechucením z politiky? Najdou se i u nás lidé bez stranické průkazky ochotní bít se za partaj, která je jim blízká? A jak jejich elán využívají české politické strany?

Motor kampaně

„Byl jsem úplně fascinovaný. Celé jedno pronajaté patro hotelu zaplnily stovky dobrovolníků s mobily. Posadili se na zem a za své peníze celé hodiny volali na všechny strany a do úmoru trpělivě přesvědčovali nerozhodnuté voliče,“ vzpomíná volební manažer Strany zelených René Kubášek na svoji zkušenost během pracovní návštěvy Spojených států. Právě vrcholila kampaň Baracka Obamy a zmíněná příhoda měla svůj podíl na jejím výsledku. Pro Reného Kubáška to navíc byl dvojí objev: potvrdil si, že lidé stojící mimo jakoukoli organizaci jsou schopni se politicky angažovat a že politici mohou tuhle energii výborně využít.
    
Proto na webových stránkách Strany zelených založili loni v létě speciální stránku, jakousi „neformální platformu“ vzájemné komunikace se sympatizující veřejností a nazvali ji jednoduše Zelená síť. Jejím prostřednictvím se mohou „zelení sympatizanti“ navzájem spojit a diskutovat, co by mohli pro oblíbenou stranu udělat. „Výrazně nám to pomáhá,“ říká Kubášek. Mezi dobrovolníky může letos počítat třeba Olgu Sommerovou, která zdarma natáčela volební klipy a na podobě kampaně spolupracuje třeba designér Maxim Velčovský. Stránky využilo zatím zhruba pět stovek převážně mladých lidí. „Řada dobrovoln&iacu te;ků se rekrutuje z prostředí ekologů, hlásí se však i umělci a podnikatelé. Jde o to se s nimi osobně sejít a vzájemně prodiskutovat, jak skloubit naše přání nejen s jejich časovými možnostmi, ale také jak vhodně využít jejich nápady či dovednosti,“ vysvětluje Kubášek.
    
Nováček na politické scéně TOP 09 odhaduje, že „jejich“ dobrovolníci (webová databáze prý čítá 4900 potenciálních pomocníků) odvedou až dvacet procent často namáhavé a nezáživné stranické práce. Jedná se třeba o roznášení půl milionu volebních letáčků (což s sebou nese úsporu zhruba 150 tisíc korun na poštovném). „Vyznačili jsme osmnáct způsobů, jak se nám dá jednoduše pomoci třeba vylepeným plakátkem v okně domácnosti nebo samolepkou na autě. Pro nás je ale stejně důležité, že ti lidé jsou ochotni s námi diskutovat a formulovat své kritické připomínky,“ říká volební manažer TOP 09 Jaroslav Pol&aacu te;ček. Využít dobrovolníky se snaží všichni a nejúspěšnějším lovcem v rámci Česka je zjevně ODS. Do řad loni v létě speciálně zřízeného Modrého týmu se už přihlásilo na sedm tisíc občanů. Sociální demokraté zase k drobné dobrovolnické výpomoci využívají hlavně svoji platformu Mladých sociálních demokratů, která má 1200 členů, mimostranické dobrovolníky pak během voleb počítají zpravidla na stovky.

Jen pár kroků

Jen na plakátech a vhazování letáčků do schránek to ale nestojí. Důležitá je i pořadatelská pomoc při mítincích nebo přesvědčování svých kamarádů, proč by měli volit zrovna tu a ne jinou stranu. Další možností je umístění loga nebo nějakého řízného hesla na sympatizantovy osobní stránky. „Také se stalo, že lidé přišli s nabídkou vyvěsit na svém domě volební plakát. Profesionální reklamní fotograf pro nás dokumentuje naše akce a volební slogany či hesla konzultujeme se spřízněným marketingovým poradcem. Všichni to dělají bez nároku na honorář. To je nesmírně povzbuzující fakt,“ líčí René Kub&aac ute;šek. „Parta zapálených lidí je zkrátka to nejlepší, co vůbec můžete mít,“ doplňuje volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.
    
Žádnou finanční odměnu nečeká ani Kateřina Husová. Ta se zeleným přihlásila před několika dny především proto, že už nemůžeme čekat „žádnou revoluci“ a znechucení politikou je možné změnit jen každodenní „trpělivou a drobnou prací“. Je jí šestadvacet, pracuje jako tajemnice v Evropské asociaci turistických klubů. „Nechci být členkou strany, to třeba přijde později,“ říká lakonicky. Jako první úkol dostala od strany vyhledávání vhodné kulturní či sportovní akce, kde by se zelení mohli nějakým způsobem prezentovat. „Mám hledat také místa ve svém okolí, kam by se mohl vyvěsit nebo vylepit volební plakát. Baví mě to. Nechci jen s edět a nadávat, musím k nějaké změně sama přispět,“ míní Kateřina Husová. Zajímavě svoje angažmá zdarma vidí i novopečený marketingový poradce, dvaatřicetiletý Tomáš Grombíř. „Všichni máme ve volbách jeden hlas a já svoji dobrovolnou službu vnímám jako způsob, jak právě tomu svému hlasu dát co největší váhu,“ doplňuje motivace za pomocníky Tomáš Grombíř.

Pro šestadvacetiletého počítačového grafika dobrovolníka ODS Jiřího Danihelku ze Strakonic bylo zase inspirací vyprávění o dvacet let staršího kolegy v práci. „Ohromilo mě, kolik úsilí musela jeho generace podle vzpomínek vynaložit za budování znovu nabyté svobody. Byl bych rád, aby si ji v klidu užívaly i další generace,“ říká Danihelka.
    
A jak vidí dobrovolné politické angažmá pro TOP 09 Martina Sladká (27) z vesničky Jiříkovec u Brna o tisíci lidech? „Nesu za naši budoucnost osobní spoluzodpovědnost. Nechci mít nasazené růžové brýle ani žít ve světě bulváru. Těch pár kroků po dědině s letáčky mi za to rozhodně stojí,“ tvrdí Martina Sladká.

S knížetem na Orlík

Nejmladšímu dobrovolníkovi z řad ODS je prý patnáct let a nejstaršímu kolem osmdesáti. Nejvíc jich je z Prahy a pak ze všech tradičně silných volebních krajů ODS - Moravskoslezského a Jihomoravského. „Jsou to naši sympatizanti, kteří to chtějí dát najevo, aniž by vstoupili do strany,“ říká volební manažer Petr Mach. Stejně jako zelení používají „své lidi“ jako organizační službu na mítincích či k vylepování a rozdávání letáků. Podle předsedy Mladých sociálních demokratů Petra Dolínka za jejich stranu dobrovolníci pořádají sportovní turnaje, malé kulturní akce, uklízí Divokou Šárku nebo organizují t zv. dětské dny či rozdávání koblih, oranžových růží a balonků u stanic metra.
    
Dobrovolníci mohou projevit vlastní iniciativu třeba zakládáním tzv. minitýmů v místě svého bydliště. „Tam pak pořádají malé diskusní kroužky nebo vyzývají studenty na místních školách, aby nezapomněli a šli k volbám,“ popisuje volební manažer ODS Petr Mach. Sám to jako někdejší student politologie a zapálený příznivec místní pravice zažil. Pro dobrovolníky je něco takového nejen zábava a dobrodružství, ale navíc příležitost setkat se se zajímavými lidmi a stanout před svými idoly v tváří v tvář. „Svých dobrovolníků si vážíme: pravidelně totiž pořádáme exkluzivní setkán&iac ute; s hlavními tvářemi ODS, s nimiž mohou diskutovat, o čem chtějí. Zveme je také na kongres ODS. Materiálně ale dostanou maximálně triko ODS.“ TOP 09 konkuruje šancí pro vylosované dobrovolníky v podobě prohlídky zámku Orlík s lídrem Karlem Schwarzenbergem.