Nejlepší dobrovolníci dostanou Křesadlo

Publikováno 29. 3. 2010 | Hestia

Nominace jednotlivců nebo jejich týmů zasílejte nejpozději do 11. dubna 2009

Znáte někoho, kdo ve svém volném čase pomáhá zdarma jiným lidem nebo nezištně připravuje akce pro druhé? Pak neváhejte a nominujte ho na cenu Křesadlo pro dobrovolníky.

„Do 11. dubna můžete nominovat dobrovolníky Jihočeského kraje na tradiční cenu Křesadlo za rok 2009, vyhlášené pod záštitou jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly a starosty Strakonic Pavla Vondryse,“ říká Michal Novotný ze sdružení BEZ Katovice, které cenu spolupořádá. „Letos tak budou již poosmé oceněni dobrovolníci, kteří věnují svůj čas a energii prospěšným aktivitám.“

Jiskřičky lidství

Akci pořádají občanská sdružení BEZ a INKANO Písek společně s Komunitní nadací Blanicko-Otavskou z Protivína. Za aktivity v loňském roce bude oceněno cenou Křesadlo pět dobrovolníků. Jihočeskou specialitou je cena s názvem Dobrá parta, kterou získá tým dobrovolníků.

„Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství,“ vysvětluje Michal Novotný. „Smyslem jeho udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví. První cena Křesadla byla udělena v prosinci 2001 v rámci Mezinárodního dne dobrovolníků. Od roku 2003 se cena Křesadlo vyrábí podle starých vzorů jako opravdový a funkční předmět a je autorským originálem z dílny Jaroslava Zívala, kováře z Křivoklátu.“

Neziskové organizace, které zapojují dobrovolníky do potřebné činnosti, vyhlašování Křesadel vítají a své dobrovolníky také nominují.

„Dobrovolníci jsou zdánlivě obyčejní lidé, kteří si zaslouží naši úctu i ocenění,“ říká Věra Michalicová, vedoucí Dobrovolnického centra při Diecézní charitě České Budějovice.

„Patří k nim studenti, manažeři, maminky na mateřské nebo senioři, kteří si vyšetří třeba dvě hodiny týdně, aby svou přítomností potěšili někoho, kdo je potřebuje. “ I proto mezi nominovanými nebudou letos chybět ani dobrovolníci Charity.

***

Nominace

Nominované jednotlivce i kolektivy zašlete do 11. 4. e-mailem na adresu kresadlo-jc@seznam.cz, písemně na adresu INKANO Písek, Karlova 108, 397 01 Písek. O formuláře na nominaci dobrovolníků a jejich týmů pište na adresu kresadlo-jc@seznam.cz nebo si je stáhněte z webových stránek komunitní nadace www.konabo.cz nebo ze stránek ceny www.kresadlo-jc.cz.