Liberečtí dobrovolníci posílají pomoc Haiti

Publikováno 1. 4. 2010 | Hestia

Sedm kontejnerů s nemocnicí, zdravotnickým materiálem a přístroji a dalším vybavením včetně dvou terénních automobilů posílají liberečtí dobrovolníci ze společnosti Hand for Help na zemětřesením zničené Haiti

Sedm kontejnerů s nemocnicí, zdravotnickým materiálem a přístroji a dalším vybavením včetně dvou terénních automobilů posílají liberečtí dobrovolníci ze společnosti Hand for Help na zemětřesením zničené Haiti.
    
Dárci i firmy na financování mise významně přispěli, HfH potřebuje ale ještě nejméně tři miliony korun na financování pobytu patnáctičlenného týmu, který bude na Haiti působit nejméně rok. Informoval o tom ředitel organizace Jaromír Dolanský.
    
„Podařilo se nám vybrat kolem devíti milionů korun, největším sponzorem je hlavní město Praha, které dalo šest milionů,“ upřesnil Dolanský. Dárci mohou dál přispívat do sbírky na otevřený účet 4885532028/5500. Podle Dolanského významně pomohly také firmy, které často poskytovaly materiál zcela zadarmo nebo za výrazně nižší ceny, než je běžné. Hodnotu celé mise odhadl Dolanský na 50 milionů korun, které Haiti prostřednictvím HfH získá.
    
Nemocnice bude mít operační sál, porodnici, převazovnu a lůžkové oddělení. Podle Dolanského nefunguje na Haiti žádná elektrárna, a HfH tam proto poveze i elektrocentrálu. Nemocnice zajistí zdravotní péči pro oblast s přibližně 40 000 obyvateli. Po skončení mise zůstane objekt na místě stejně, jako tomu bylo v minulosti v případě misí na Srí Lance, v Pákistánu a v Gruzii. O bezpečnost týmu se postarají vedle příslušníků armády USA i sami technici HfH - bývalí policisté a profesionální vojáci.

Materiál pro Haiti se na cestu vypraví nejprve vlakem z Prahy do Hamburku a odtud lodí na místo určení. Do cíle by měl náklad dorazit mezi 21. a 26. dubnem. Ve stejné době přistane na Haiti i tým dobrovolníků, který se do cíle přepraví letadlem. „V neděli už odletěl na místo náš člověk, který musí připravit vše pro příjezd nemocnice,“ dodal Dolanský.