Křesadlo je velké povzbuzení

Publikováno 13. 5. 2010 | Hestia

Nejlepší jihočeští dobrovolníci dostali ve Strakonicích ceny za několikaleté pomáhání

Kromě vnitřního pocitu, že pomáhají druhým, teď navíc mají doma ve vitrínce i malý kovový předmět, symbol ceny pro nejlepšího dobrovolníka Křesadlo. Někdo se stará o malé děti, jiný o mládež na ulici, další naopak pomáhá lidem v poslední fázi života. Všichni bez nároku na odměnu, pokud pomineme,že je při téhle práci čeká šťastný úsměv, pohlazení nebo radost ze společného setkání.

Pětice jihočeských dobrovolníků včera dostala na strakonickém hradě cenu Křesadlo. Zástupci tří dobrovolnických týmů se radovali z jihočeské ceny Dobrá parta.

Nečekaná pochvala

Mezi překvapenými a spokojenými výherci byla šestadvacetiletá Lenka Tringlová, dobrovolnice z Diecézní charity České Budějovice. „Ocenění je pro mě velkým povzbuzením,“ usmívá se studentka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity z Chotěboře na Havlíčkobrodsku. „Často si totiž ani neuvědomuji, že dělám něco pro druhé a pomáhat je pro mě samozřejmé,“ pokračuje dívka. „Když vás za to ocení a pochválí, je to velké povzbuzení. Pro lidi v okolí je to známka,že pomáhat druhým jako dobrovolník je něco smysluplného a užitečného, a mohou se k pomoci sami také přidat.“ Radost z jejího Křesadla měla i Lucie Prokop ová z Dobrovolnického centra Diecézní charity,která Lenku zná.

„Lenka si cenu opravdu zaslouží. Výborně se s ní po celou dobu spolupracuje. Její dobrovolnictví je součástí jejího životního stylu a má obrovský rozsah i mimo charitu. Měla jsem možnost ji pozorovat přímo v akci a její kontakt s klienty je prosycen velkou láskou a optimismem. Jsme moc rádi, že se rozhodla spolupracovat s charitou,“ dodala Lucie Prokopová. Lenka začala s dobrovolnictvím před pěti lety. Postupně si přibírala nové činnosti a v současné době působí jako dobrovolník zároveň na třech místech najednou.

Mokrá pomoc

Nejdéle – pět let, se věnuje plavání s postiženými dětmi v jihlavském SK Vodomílek a tři roky v českobudějovické organizaci Kontakt bB

Na začátku roku 2008 navázala spolupráci s Diecézní charitou a začala docházet do Empatie,denního a týdenního stacionáře pro lidi s mentálním postižením. V Empatii se Lenka setkává jednou týdně i se třemi stálými klientkami, které jsou jen o několik let starší. Společně chodí do centra města. „Baví je dělat úplně obyčejné věci – procházet se, zpívat, tancovat, něco vyrábět či uvařit, zajít na kávu nebo do kina, povídat si – zkrátka relaxovat,“ vypočítává aktivity skromné studentky Lucie Prokopová.

Lenka Tringlová dobrovolnictví vnímá jako veliké osobní obohacení.

„Nejsem si jistá, zda-li dobrovolnictví nedává více mě samotné než holkám,“ říká studentka. A nejhezčí zážitek z dobrovolnictví?

„Vždycky ten, kdy se společně s děvčaty smějeme, až nás bolí břicho a nemůžeme přestat.“

Jiskřičky lidství

Cenu pro dobrovolníka Křesadlo již poosmé pod každoroční záštitou jihočeského hejtmana pořádají občanská sdružení BEZ Katovice a INKANO Písek společně s Komunitní nadací Blanicko Otavskou z Protivína.

„Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství,“ vysvětluje Michal Novotný z BEZ Katovice.

„Smyslem jeho udělování je nejenocenit dobrovolníky,ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví. První cena Křesadla byla udělena v prosinci 2001 v rámci Mezinárodního dne dobrovolníků. Od roku 2003 se cena Křesadlo vyrábí podle starých vzorů jako opravdový a funkční předmět a je autorským originálem z dílny Jaroslava Zívala, kováře z Křivoklátu,“ dodal za organizátory Michal Novotný a zároveň zve k účasti v ceně Křesadlo i v dalších letech.

***

Vítězové ceny Křesadlo a Dobrá parta Křesadlo 2009: 1. Jana Bartůňková, Arkáda Písek 2. Marek Anděl , Ekocentrum – Elektrárna královského města Písku 3. Jan Samec, Salesiánské středisko mládeže, České Budějovice 4. Lenka Tringlová, Diecézní charita České Budějovice 5. Helena Hanušová, Hospic sv. Jana N. Neumanna Dobrá parta 2009: – Mateřské centrum Beruška, Strakonice – Ká–servis České Budějovice, vodácký oddíl – Iveta Brabcová, Lenka Burdová, Proutek Čestná uznání: Monika Fořtová (Program Pět P), Marcela Čábelová a Ivana Graňová (Městská charita Č. Budějovice), Václava Novotná (Linka důvěry Arká da), Milan Štícha (Jihočeská Lambda)