Dobrovolníci zachraňují hrad ze 14. století

Publikováno 25. 3. 2010 | Hestia

Nový život hradu Frymburk se ve svém volnu snaží vdechnout parta dobrovolníků

Na návrší u Nového Hrádku na Náchodsku se tyčí zřícenina hradu Frymburk. Jeho počátky sahají do počátků 14. století. Nový život se mu ve svém volnu snaží vdechnout parta dobrovolníků. "Jde o velice významnou památku. Má nejširší stojící hradní věž v Čechách, která měří v průměru osmnáct metrů. Na tak malý půdorys stavby je dost mohutná a dodnes není jasné, o jaký typ věže se přesně jedná," říká Rudolf Khol ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Se skupinou dalších nadšenců se před necelými dvěma lety pustil do záchranných prací. Vybaveni sekyrami, motykami a pilkami hrad a jeho okolí vyčistili od náletových dřevin a několika vzrostlejších stromů. "Zřícenina opět dýchá a na hrad je teď krásně vidět ze všech stran," říká Rudolf Khol.

Od loňska je v místech prolomené zdi na severní straně zbudované také schodiště ze dřeva, hlíny a kamene, které slouží jako provizorní vchod.

"Původní vchod zatím nelze obnovit. Vede přes hájovnu, u níž nejsou dořešené majetkové záležitosti. I hájovna je kulturní památkou. Máme zájem o to, aby zůstala součástí hradu, mohlo by tam vzniknout zázemí pro správce, expozici věnované hradu a archeologickým nálezům,“ říká Khol.

V areálu hradu se plánuje i záchranný archeologický průzkum. Ochránci chtějí hrad získat do pronájmu, aby mohli zažádat o další dotace na jeho opravu a zrekonstruovat ho do takového stavu, aby mohl být zpřístupněný veřejnosti.
„Nejprve musíme zakrýt studnu na nádvoří, nikdo neví, jak je hluboká. Je třeba dozdít vypadané části zdiva po celém obvodu hradby. Nejkritičtější místo je jihozápadní nároží, kde bychom chtěli začít s opravami. Také věž je v poměrně špatném stavu. Ještě v osmdesátých letech tam byla vidět dvě okna. Už je tam jen jedno, u kterého klenba sotva drží,“ popisuje Khol. Na opravy se využije původní stavební materiál - kámen.

Po dohodě s majitelem by se hrad letos mohl otevřít 15. května u příležitosti pochodu Hrádouská vařečka a v září v rámci Dnů kulturního dědictví. „Chtěli bychom tam pozvat nějakou skupinu historického šermu a stánkaře s řemeslnými výrobky,“ dodává Khol.