Dobrovolníci vyrážejí na Haiti stavět polní nemocnici

Publikováno 26. 4. 2010 | Hestia

V neděli vyjede z Liberce výprava z organizace Hand for Help pomoci do oblasti, kterou před čtvrt rokem postihlo ničivé zemětřesení

V neděli vyrážejí liberečtí dobrovolníci z organizace Hand for Help na pomoc Haiti postiženému ničivým zemětřesením. V zemi postaví polní nemocnici.
  
„Odjezd je v neděli v 11 hodin z Liberce do Prahy, kde bude slavnostní rozloučení. Pak se přesuneme do Paříže, odkud odletíme na Haiti,“ informuje šéf Hand for Help Jaromír Dolanský.
    
Lodí dopraví na karibský ostrov také dva terénní Land Rovery, Tatru 815 s radlicí a Pragu V3S. „Kromě ošetřování pacientů v naší nemocnici budeme také denně zajíždět do utečeneckých táborů v okolí a pomáhat lidem tam. Závažnější případy dovezeme do naší nemocnice, silná terénní auta tam budou potřeba,“ vysvětluje. Organizace chce na Haiti pomáhat celý rok. Lékaři budou provádět i středně těžké operace. Smontovatelná nemocnice se skládá ze tří budov o rozměrech 15 krát 15 metrů. Jednu využijí lékaři jako ošetřovnu s operačním sálem, ve druhé se počítá s lůžky pro pacienty, ve třetí najdou zdravotníci zázemí. Tým tvoří dvanáct lidí, šest z nich má zdravotnické vzdělání. „Po příjezdu do haitského hlavního města Port of Prince vyložíme sedm kontejnerů. Pak začneme stavět nemocnici, už máme vytipovanou lokalitu,“ upřesňuje. Na Haiti se organizaci podařilo sehnat a nakoupit materiál za 18 milionů. „Celkové náklady roční mise jsou třicet milionů, proto prosíme případné dárce o další finanční pomoc,“ zmiňuje Dolanský. Nejvíce peněz zatím získali od hlavního města Prahy – 6 milionů, Liberecký kraj přidal 350 tisíc a Liberec 250 tisíc korun.
    
Organizace dále pokračuje ve své práci v Gruzii. „Zdárně tu funguje nemocnice, podporujeme i onkologické centrum v Tbilisi,“ popisuje Dolanský. Začátkem června sem chtějí poslat další materiál na dovybavení onkologického centra. Už sem dodali rentgen, ultrazvuk a upravené vozidlo pro výjezdy lékařů do uprchlických táborů. Tisícům běženců, kteří ztratili své domovy, začala organizace Hand for Help pomáhat po krátké válce mezi Gruzií a Ruskem v Jižní Osetii. V utečeneckém táboře Tcerovani vybudovali malou nemocnici, ve které začali pracovat místní lékaři. Dovezli jim také moderní sanitku.