Dobrovolníci uklidili příkopy kolem cyklostezek

Publikováno 19. 5. 2010 | Hestia

Zhruba třicítka dobrovolníků v sobotu uklízela příkopy podél silnic a cyklostezek ve Žďárských vrších.

Zhruba třicítka dobrovolníků v sobotu uklízela příkopy podél silnic a cyklostezek ve Žďárských vrších.
    
Účastníci netradičního závodu s názvem Petmen sesbírali za pět hodin 34 pytlů odpadu. Podle hlavního organizátora závodu Daniela Šimka odpadků podél stezek rok od roku ubývá. Po šesti letech prý zřejmě zabrala osvěta.
  
Mnoho odpadků už v dubnu v přírodě uklidili účastníci akce Čistá Vysočina. Do té se v celém kraji zapojilo přes 14,5 tisíce lidí, kteří na více než 300 místech sebrali 60 tun odpadků.

Především dobrovolní hasiči

Ve Žďárských vrších to byli především dobrovolní hasiči, školy a spolky. Ti podle Šimka vysbírali odpady podél silnic, tentokrát se tak účastníci projektu Petmen mohli soustředit na špatně přístupné stezky i okolní les.

Při prvním ročníku v roce 2004 se v Kadově na startu sešlo sedm nadšenců, kteří pak za deště a zimy posbírali v okolí Nového Města na Moravě šest pytlů sešlapaných petek. Rok od roku přibývalo dobrovolníků, a také kontejnerů v obcích, a ubývalo odpadků. „Podstatná část naší činnosti se věnuje recesi a tahle akce s tím trošku souvisí. Proč nespojit recesi a něco užitečného. Je to také o pohodě, vidět se, projet se společně na kole, být spolu,“ řekl Šimek.

Spíše pěšky než na kole

Ani v sobotu počasí dobrovolníkům po ránu moc nepřálo, byla zima a pršelo, a tak se jich poprvé více vydalo na vybrané trasy pěšky než na kolech. Na rozdíl od prvního ročníku byli všichni díky grantu Zdravé město na startu vybavení tričky a bezpečnostními vestami.
  
Dostali také mapy, aby se přespolní při úklidu neztratili. Každoročně ale podle organizátorů převažují dobrovolníci místní, zejména přistěhovalci, kteří si zdejší přírody více váží.