Dobrovolníci popáté začali čistit řeku Sázavu

Publikováno 26. 4. 2010 | Hestia

Projekt Čistá řeka Sázava

Popáté vyrazili včera ráno dobrovolníci na lodích, ale také pěšky, aby odstranili z břehů a dna Sázavy stopy chování primitivních lidí, kteří si kulturně říkají homosapiens.
    
„Startuje se z pěti míst najednou. Party dobrovolníků tvoří čtyřicet až šedesát lidí. Ve městě Sázavě se sejde vždy nejsilnější skupina. Ta letošní, která vyčistí úsek ze Sázavy do Zlenic, je ale dokonce stočlenná,“ hlásila z Týnce nad Sázavou, místa startu pátého úseku, Bohunka Zemanová, ředitelka Obecně prospěšné společnosti Posázaví, které je partnerem projektu Čistá řeka Sázava.

Vyčistit řeku tak včera vyrazilo možná až čtyři sta lidí. Dobrovolníky tvoří každoročně například skauti, děti ze škol základních i středních, ale také dospělí, kteří si kvůli tomu berou dokonce dovolenou. „Letos nám pomáhá i jeden Němec z Drážďan,“ sdělila Zemanová.

Čištění řeky s sebou každý rok přinese objevení nečekaných „pokladů.“ „Nejčastěji ale nacházíme plastové lahve, pneumatiky nebo igelity. Někteří lidé nejsou líní do řeky hodit třeba i dětský kočárek,“ zavzpomínala Zemanová.
    
Dobrovolníci do kontejnerů každý rok ukládají kolem dvou tun odpadu. Loni to bylo dokonce ještě o pět set kilogramů více.
    
Každý úsek dobrovolníci vyčistí do neděle, kdy akce Čistá řeka skončí. Jako dík dobrovolníkům zazpívá v sobotu 29. května v zahradě Společenského centra Týnec Aneta Langerová. Ta děkovala zpěvem už loni, kdy se zúčastnila také samotného čištění. To má naplánované i na zítřek.
    
„Aneta se zapojí do uklízení v úseku mezi Sázavou a Zlenicemi,“ doplnila Bohunka Zemanová, ředitelka Obecně prospěšné společnosti Posázaví.