Dobrovolnice z Ruska pomáhá ve Svitavách

Publikováno 20. 4. 2010 | Hestia

Chci získat zkušenosti, které život v cizině nabízí. A také trochu cestovat,“ vysvětlila usměvavá tmavovláska Victorie

Zkušenosti v cizině získávají Češi jako dobrovolníci. Ale rovněž do České republiky směřují lidé ze zahraničí. Ve Svitavách právě pracuje v mateřském a rodinném centru Krůček pětadvacetiletá Victorie Novoseltsevová z Ruska.

„Chci získat zkušenosti, které život v cizině nabízí. A také trochu cestovat,“ vysvětlila usměvavá tmavovláska Victorie. V mateřském a rodinném centru se jí velmi líbí a práce s malými i staršími dětmi ji baví. Hovoří anglicky. Tento jazyk má velmi dobře zvládnutý. Vystudovala jej na univerzitě v Nižném Novgorodu. A své znalosti chce rozšířit o češtinu. Ta přestože patří mezi slovanské jazyky stejně jako ruština, dělá Victorii po měsíčním pobytu stále problémy. „Občas ne všemu rozumím. Ale na hodiny češtiny docházím dvakrát týdně,“ uvedla dobrovolnice. Naštěstí ve Svitavách ale není úplně sama. Vedení mateřského centra se jí postaralo o mentorku. Její průvodkyní se stala Hana Lahodná. „Po práci společně chodíme do fitness nebo také třeba sledovat fotbalové zápasy do restaurace,“ přiznala fanynka klubu Manchester United.

Victorie Novoseltsevová, která pochází z města Balakhna s pětapadesáti tisíci obyvatel na pravém břehu řeky Volhy, bude pracovat ve Svitavách jeden rok. Posílí tak tým pracovnic místního mateřského centra. Matky také oceňují možnost komunikace v angličtině a ruštině. Ato je přínosné i pro děti.