Čističi Sázavy se už chystají

Publikováno 19. 4. 2010 | Hestia

Desítky žlutých lodí spustí dobrovolníci na vodu při již pátém ročníku akce Čistá řeka Sázava

Už za necelý týden vyplují na Sázavu lodě čističů, příprava na tradiční zvelebování vodní turistické tepny tak vrcholí. Desítky žlutých lodí spustí dobrovolníci na vodu v rozmezí 16. až 18. dubna a odklidí vše, co do řeky a přírody kolem ní nepatří. Pomoci může každý, kdo se ve dnech vypraví s dobrovolníky na v pořadí již pátý ročník Čisté řeky Sázava. Do úklidu se letos zapojí i dobrovolníci v Havlíčkově Brodě pod vedením starostky města. Nově se bude uklízet také úsek od Světlé nad Sázavou do Budčic v režii občanského sdružení Sázava 21. Stejně jako loni bude ukl&iacu te;zen úsek z Budčic do Kácova místní akční skupinou Lípa pro venkov. Obecně prospěšná společnost Posázaví má na starosti řeku Sázavu od Kácova až do Pikovic.

„Máme zas sebou řadu jednání se strategickými partnery o všech rovinách projektu. Zajistili jsme dobrovolníky převážně z řad studentů a školáků, dále pak technické zázemí a materiální vybavení. Domluvili jsme i ukládání nasbíraného odpadu a další nezbytné organizační věci kolem,“ informovala koordinátora Čisté řeky Denisa Cibulková, O dobrovolné čističe bude postaráno. Ten, kdo o příštím víkendu vyrazí na lodích nebo ze břehu na Sázavu, potřebuje jen teplé osobní i náhradní oblečení, spacák a kartičku zdravotní pojišťovny. Společnost Posázaví se pak postará o j&iac ute;dlo pití a skromný přístřešek pro přenocování. Na bedrech organizátora je také zajištění instruktorů pro bezpečnost na vodě a veškerého materiálu na odpad.

„Lehce pozměněná organizace loňského ročníku se ukázala být úspěšná, proto v ní budeme pokračovat. I letos nás velice překvapil velký zájem a množství dobrovolníků. Jednak takzvaných stálic, kteří i přes nepřízeň počasí minulých ročníků s námi zůstávají, tak i těch nově příchozích statečných odvážlivců,“ řekla Denisa Cibulková s tím, že věk nerozhoduje a vítání jsou jak dobrovolníci, tak i materiální či finanční pomoc. Ti, kterým není lhostejné, jak vypadá vodní turistický klenot regionu, mohou přispět svým dílem třeba jen na určitém úseku nebo v jediný den na zhruba osmdesáti kilometrech Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi. Loni na těchto úsecích řeky dobrovolníci zbavili řeku od téměř šestadvaceti tun odpadků, což bylo o čtyři tuny více, než v roce 2008.

A co nejčastěji končí v kontejnerech na jednotlivých čištěných úsecích řeky? Podle organizátorů jsou to hlavně plastové obaly, pet lahve, folie, torza lodí, kol, kočárků nebo zahradního nábytku. Kolem rybářských posedů zase často bývají plechovky od piva či různě zdevastované autosedačky. „Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou založenou na dobré vůli a snaze všech zúčastněných. Peníze z příspěvků budou použity na zajištění noclehů a stravy pro dobrovolníky, instruktory bezpečnosti práce na řece a řadu dalších věcí potřebných k uskutečnění projektu,“ doplnila Denisa Cibulková s tím, že Sázava představuje rodinné stříbro regionu, kde se nachází řada památek. Je to místo s výrazným turistickým potenciálem, které poskytuje možnost relaxace, pracovních příležitostí i zdroje energie.