Máte cíle a vize v dobrovolnictví?

Publikováno 10. 4. 2019 | Ondrej Smolen

Poslední dobou mám pocit, že se cíle a vize z naší společnosti vytrácí. Často lidé něco dělají bez nějakého cíle. Jsou životem unášení jako voda na moři. Co takhle vědět, kdo jsem a čeho chci dosáhnout? Osobně v tom vidím neobyčejnou sílu. Takového člověka máloco zastaví.

Máte cíle a vize v dobrovolnictví?

Proč jste se stali dobrovolníky?

To je jedna z nejdůležitějších otázek a předchází úplně všemu. Pokud si na tuto otázku dokážete odpovědět, máte už z velké části vyhráno. Chci najít nové kamarády, zajímavý koníček, dělám to kvůli životopisu, škole? Můžete mít i sobecké důvody, jak píši ve svém předešlém článku o dobrovolnictví na misce vah. Jakou máte odpověď na otázku, proč jste se stali dobrovolníkem?

Stanovení cílů a vize

Výborně, už jste si odpověděli, proč jste dobrovolníkem, ale je tady další věc. Jaký máte cíl, čeho byste chtěli dosáhnout? Svoji motivaci je dobré znát a je dobré vědět, co vás pohání, žene dopředu. Člověk se tím vyhne zbytečným problémům a cítí se tzv. silný v „kramflecích“. Člověk stále někam směřuje, vyvíjí se, nezůstává na místě. Pokud vím, kam mířím a proč dělám to, co dělám, tak to má obrovskou sílu. Použiji pro to výstižný citát od Nelsona Mandely.

„Akce bez počáteční vize je mrhání časem. Vize bez akce je obyčejné snění. Ale akce s vizí mohou změnit svět.“

Také se už snadněji říká NE druhým lidem a může to předcházet i zbytečným zklamáním. Víme i jak lépe odpovědět ostatním, když se nás ptají, proč jsme dobrovolníky nebo jestli jsme se nezbláznili, když to děláme zdarma.

Závěrem

V životě je často snazší si první něco naplánovat, dát si cíle, vize a vědět, proč to dělám než něco dělat a nevědět proč.

Pokud jste si neodpověděli na všechny otázky, tak v příštím článku si rozebereme výhody dobrovolnictví. Tak schválně, jestli se tam najdete.