Dobrovolníkem může být každý
Může být každý člověk dobrovolníkem? Samozřejmě. Možná si to ani neuvědomujete, ale někdy jsme dobrovolníkem všichni. Nemusíme vyloženě chodit do organizací nebo pomáhat na různých jednorázových akcí. Je to o malých věcech. Bohužel, si je zřídka kdy uvědomujeme a nevěnujeme jim pozornost. Je to přeci samozřejmost. Opravdu?

I malé věci dokáží hodně změnit
Představte si, že sedíte v autobuse zahloubáni do svých myšlenek a starostí běžného dne. Dojedete na konečnou zastávku, kde vystupujete. Když chcete vystoupit spatříte paní staršího věku s plnou taškou, jak se těžkopádně vydává ke schodům z autobusu. Je vám jasné, že sejít schody by pro ni byl opravdu těžký úkol. Pomáháte ji. Když se loučíte, vděčně vám děkuje a přeje zdraví a štěstí. Stalo se vám to někdy? To jsou momenty v našich životech, které si pamatujeme velmi dlouho. Nemusí to být pomoc starší paní, ale i úsměv člověku, kterého právě míjíme, podržení dveří. Takhle bychom mohli pokračovat dlouho. Krásně tuto myšlenku zachytil Ezop.
"Žádný dobrý skutek, jedno jak malý, nikdy není zbytečný."
Mohou to být opravdu malé věci, pro nás zanedbatelné, ale v očích druhých lidí to tak být nemusí. Nemůžeme vědět, co jsme tímto skutkem způsobili.
Bumerang dobra?
Pod bumerangem si každý představí nástroj, který se hodí a o chvíli později se vrátí. Stejný princip funguje i v konání dobrých skutků. Pomůžeme-li člověku, který chce pomoci, tak se nám to může vrátit buď hned nebo až po nějaké době. Hned to může být ve formě díků, úsměvu a slov, která nás v hloubi duše zahřejí. Člověk má hned lepší den.
Po nějaké době na tuto situaci zapomeneme a může se stát, že budeme v roli, kdo potřebuje pomoci. A tehdy se nám vrátí náš bumerang. “Náhodou“ potkáme člověka, který je takříkajíc ve správný čas na správném místě. Přesvědčte se a vyzkoušejte to.
Když se přidá lavinový efekt
Stalo se vám, že jste viděli, jak někdo někomu pomohl a poté jste měli chuť také pomoci? S člověkem to zacloumá a v duchu si říká, jak ten někdo byl hodný, že pomohl. Svět může nabýt jiných barev a rozměrů. Nevidíme jen ty špatné věci, co se dějí, ale i pomoc v nouzi.
Hezky tento “lavinový efekt“ zachytil film Pošli to dál z roku 2000. Vyprávějící o chlapci, který pomůže 3 lidem a doufá, že i oni nezištně pomohou dalším 3 lidem. Utopie? Pojďme to zkusit.
Až budete v situaci, kdy uvidíte, že potřebuje někdo pomoci, jak se zachováte? Vyzkoušejte to a přesvědčte se sami na vlastní kůži.